');">

Zamek Książ

Trzeci największy zamek w Polsce, malowniczo położony na skalnym cyplu

Historia i opis

Zamek Książ, położony na terenie Wałbrzycha, to trzeci co do wielkości zamek w Polsce (po Zamku w Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu). Ta majestatyczna budowla wznosi się na skalnym cyplu, na wysokości 395 m n.p.m., otoczona głębokimi jarami, co nadaje jej niezwykle malowniczy charakter.

Historia zamku sięga XIII wieku, kiedy to książę świdnicko-jaworski Bolko I Surowy zbudował zamek obronny na miejscu dawnego grodu słowiańskiego. Przez wieki zamek przechodził z rąk do rąk, będąc we władaniu różnych rodów, aż w końcu w 1509 roku stał się własnością rodu Hochbergów, którzy władali nim aż do 1944 roku. Hochbergowie systematycznie przebudowywali i rozbudowywali zamek, nadając mu ostatecznie neorenesansowy i neobarokowy wygląd.

Architektura zamku

Zamek Książ to kompleks składający się z ponad 400 pomieszczeń, rozłożonych na 12 poziomach. Jego architektura jest niezwykle zróżnicowana, co wynika z licznych przebudów i rozbudów na przestrzeni wieków. Najstarsze, średniowieczne części zamku sąsiadują z renesansowymi, barokowymi i neoklasycystycznymi skrzydłami, tworząc fascynującą mieszankę stylów.

Tajemnice II wojny światowej

Podczas II wojny światowej zamek został przejęty przez nazistów, którzy prowadzili tu zakrojone na szeroką skalę prace budowlane. Pod zamkiem drążono tunele w ramach tajemniczego projektu "Riese" (Olbrzym). Do dziś nie jest do końca jasne, jaki był cel tych prac - spekuluje się, że miała tu powstać kwatera Hitlera lub tajne laboratorium. Pod zamkiem znajduje się 50-metrowa sieć podziemnych korytarzy, którą można zwiedzać.

Ogrody i park

Zamek otacza przepiękny park krajobrazowy o powierzchni 125 hektarów, założony w XVIII wieku. W jego skład wchodzą tarasy ogrodowe, zaprojektowane przez słynnego projektanta ogrodów, Franza Schwartza. Szczególnie imponujący jest Taras Północny z fontanną oraz panoramicznym widokiem na Sudety.

Informacje praktyczne

Godziny otwarcia

Sezon wysoki (kwiecień-październik):

Codziennie: 9:00-18:00 (ostatnie wejście o 17:00)

Sezon niski (listopad-marzec):

Codziennie: 9:00-16:00 (ostatnie wejście o 15:00)

Zamek zamknięty 1 stycznia, w Wielkanoc i 25 grudnia

Ceny biletów

Trasa "Od Piastów do tajemnic II wojny światowej":

Bilet normalny: 50 zł

Bilet ulgowy: 40 zł

Dzieci do lat 4: bezpłatnie

Podziemia zamkowe (Projekt Riese):

Bilet normalny: 35 zł

Bilet ulgowy: 30 zł

Lokalizacja

ul. Piastów Śląskich 1, 58-306 Wałbrzych

GPS: 50°50'32.9"N 16°17'32.4"E

Dojazd

Samochodem: z Wrocławia drogą nr 35, z Jeleniej Góry drogą nr 367

Pociągiem: do stacji Wałbrzych Miasto, następnie autobusem nr A lub taksówką

Autobusem miejskim z Wałbrzycha: linie nr A, 8, 12 do przystanku "Książ"

Odkryj więcej polskich zabytków

Polska jest bogata w historyczne i kulturowe skarby. Poznaj inne fascynujące miejsca w naszym kraju.

Zobacz wszystkie zabytki