Historia i opis
Auschwitz-Birkenau to były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady, funkcjonujący w latach 1940-1945 na terenach okupowanej Polski. Jest to miejsce symbolizujące Holocaust i jeden z największych symboli ludobójstwa i okrucieństwa XX wieku. W 1979 roku teren byłego obozu został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako świadectwo tragicznych kart historii ludzkości.
Kompleks obozowy składał się z trzech głównych części: Auschwitz I (obóz macierzysty), Auschwitz II-Birkenau (największy obóz zagłady) oraz Auschwitz III-Monowitz (obóz pracy). Łącznie na terenie całego kompleksu funkcjonowało ponad 40 podobozów. Według szacunków, w Auschwitz zginęło około 1,1 miliona osób, głównie Żydów (około 960 000), ale także Polaków, Romów, jeńców radzieckich i osób innych narodowości.
Auschwitz I
Auschwitz I, pierwotnie polski obóz wojskowy, został zaadaptowany przez Niemców na obóz koncentracyjny w 1940 roku. To tutaj znajduje się słynna brama z napisem "Arbeit macht frei" (Praca czyni wolnym). W blokach obozowych, które przetrwały do dzisiaj, mieści się obecnie główna część ekspozycji muzealnej. Prezentowane są tam dokumenty, fotografie i przedmioty należące do ofiar, w tym wstrząsające wystawy ludzkich włosów, walizek, okularów i butów odebranych ofiarom.
Auschwitz II-Birkenau
Auschwitz II-Birkenau, założony w 1941 roku, był największym ośrodkiem zagłady w kompleksie. To tutaj znajdowały się komory gazowe i krematoria, w których masowo mordowano ludzi. Charakterystycznym elementem tego obozu jest brama wjazdowa z wieżą strażniczą, przez którą przejeżdżały transporty kolejowe z więźniami. Zachowały się tu pozostałości baraków, rampa, gdzie dokonywano selekcji, oraz ruiny komór gazowych i krematoriów, które naziści próbowali zniszczyć pod koniec wojny.
Znaczenie dzisiaj
Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, utworzone w 1947 roku, pełni dziś niezwykle ważną funkcję edukacyjną i upamiętniającą. Jest to miejsce pamięci o ofiarach nazizmu oraz ostrzeżenie dla przyszłych pokoleń przed niebezpieczeństwami rasizmu, antysemityzmu i wszelkich form nienawiści. Każdego roku muzeum odwiedza ponad 2 miliony osób z całego świata.
Wizyta w Auschwitz-Birkenau to trudne, ale niezwykle ważne doświadczenie, pozwalające na głęboką refleksję nad mrocznymi kartami historii ludzkości i wartością ludzkiego życia.
Informacje praktyczne
Godziny otwarcia
Muzeum jest otwarte codziennie z wyjątkiem 1 stycznia, 25 grudnia i pierwszego dnia Świąt Wielkanocnych.
Godziny otwarcia zmieniają się w zależności od pory roku:
Grudzień-luty: 7:30-15:00
Marzec, listopad: 7:30-16:00
Kwiecień, październik: 7:30-17:00
Maj, wrzesień: 7:30-18:00
Czerwiec-sierpień: 7:30-19:00
Ceny biletów
Wstęp na teren byłego obozu jest bezpłatny.
Zwiedzanie z przewodnikiem:
Bilet normalny: 85 zł
Bilet ulgowy: 75 zł
Istnieje możliwość wynajęcia przewodnika w różnych językach.
Zaleca się rezerwację biletów z wyprzedzeniem, szczególnie w sezonie letnim.
Lokalizacja
Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau
ul. Więźniów Oświęcimia 20, 32-603 Oświęcim
GPS: 50°01'35.2"N 19°12'09.8"E (Auschwitz I)
GPS: 50°02'09.6"N 19°10'42.0"E (Birkenau)
Dojazd
Samochodem: z Krakowa drogą krajową nr 44 (około 70 km)
Pociągiem: do stacji Oświęcim, następnie autobusem miejskim lub taksówką
Autobusem: regularne połączenia z Krakowa do Oświęcimia
Zorganizowane wycieczki: wiele biur podróży w Krakowie oferuje jednodniowe wycieczki do Auschwitz-Birkenau